| Battery Data | |
|---|---|
| Make | FUTURA |
| Battery type | Lead Acid |
| Model | NEW 48 VOLT 6 PZS 750 AH DIN |
| DC Voltage | 48 V |
| Amp Hour | 750 Ah |
| Year | 2025 |
| Preparation date | 01/01/2050 |
| More information | |
|---|---|
| Length | 32 in |
| Width | 28 in |
| Height | 24 in |
| Auxiliary Equipment | Battery Filling System (BFS) |
| Prices | |
|---|---|
| Retail price | $3,704 |
| Dealer price | Login to get access |
| Notes | |
|---|---|
| includes water BFS auto fill |
Member since: 2020