| Machine Data | |
|---|---|
| Make | Genie |
| Type | Articulating boom |
| Model | S45 |
| Year | 2013 |
| Working Height | 14,200 mm |
| Running hours | 1,241 |
| Carrier base | |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| More information | |
| Extra equipment | Pendelachse, 2x Rundumleuchte, Korbausleger |
| Location | Werk 4 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Reach Horizontal | 9,650 mm |
| Basket load | 227 kg |
| Capacity | 227 kg |
| Overall Weight | 5,420 kg |
| Length | 7,390 mm |
| Width | 2,300 mm |
| Height | 2,490 mm |
| Prices | |
|---|---|
| Price excl. VAT | 22,197 GBP |
| Dealer price | Login to get access |
| Extra comments | |
|---|---|
| Maschine komplett werkstattgeprüft, gesäubert, UVV und Inspektion neu abgenommen! | |
| (Message Translation): | |
| Machine completely workshop tested, cleaned, UVV and inspection carried out again! |
Member since: 2015