Lexikon úklidové techniky

Tyto modely jsou k dispozici

Vysokotlaký čistič

U průmyslového vysokotlakového čističe je pod tlakem voda s pístovým čerpadlem. Tímto tlakem vznikne v trysce silný vodní proud, který odstraní z povrchů také trvalé fleky a zašpinění .Tak jsou vysokotlaké čističe efektivně používány například na fasády, čištění vozovky nebo čištění motorů. Nejčastěji se vysokotlaké čističe připojují jednoduše elekricky.Většina větších strojů maí pohon na naftu. Mnoho čističů zahřívají vodu až na 90 stupňů. Manipulace s čističi by měla být prováděna pouze dobře proškolenou osobou, protože příkrost vodního proudu by mohla vést k poranění, tak jako vzniká riziko poškození ošetřovaného povrchu. Při nákladném čištění se používá specielní čistící přípravek , který je schopen odstranit i těžko odstranitelné fleky, nebo v potravinářském průmyslu se čističe využijí také při desinfekcích prostorů.

Image

Zametací stroj

Se zametacím strojem je nečistota pojmuta mechanicky, pomocí dvou kartáčů a podtlakovým ventilátorem. Máme zametací stroje pojízdné nebo jako přídavné zařízení k vysokozdvižným vozíkům, nákladním automobilům nebo komunálních automobilů. Zametací stroje jsou většinou na pohon naftový nebo ruční. Rotační kartáč se nachází vpravo pod vozidlem

Image

Zametací sací stroj

U zametacích sacích strojů je šíře zametání až do 2 metrů. Zametací sací stroje jsou poháněny ručně ale také mají pohon naftový.Tyto stroje jsou vybaveny vysokým sacím výkonem a proto umožnují důkladné čištění nebo osušení vozovek, hal nebo parkovišť. Zametací sací stroje vlastní filtr v průtoku nasávaného vzduchu. Tento filtr odstraňuje hrubou nečistotu od jemné nečistoty a zabraňuje zpětnému vystoupení drobných nečistot. U velkých sacích strojů-jako například u čističe vozovek- se na straně nachází takzvaný talířový kartáč, který smetí transportuje ze žlábku do sací trubice. K tomu se nachází řízení u těchto sacích strojů také na pravo, tak aby řidič mohl ještě důkladnšji čistit.

Image

Automat na mokré drhnutí

Stroje na drhnutí můžeme vést nebo také na nich sedět. K tomu rozlišujeme mezi stroje na drhnutí s kartáčem nebo stroje s dvoumi kartáči.Rozhodujeme se zde podle velikosti čištěné plochy. Stroje na drhnutí jsou vhodné pro čištění v kancelářských prostorech nebo halách.

Image

Stroj na drhnutí a vysávání

Stroje na drhnutí­ a vysávání jsou čistící stroje které rozlišujeme mezi ručnim, doprovodným nebo se sedadlem řidice.Tyto stroje na drhnutí a vysávání drhnou a sají povrch současně s přidáním čistícího prostředku. Pro malé plochy je nejvhodnější­ ručni stroj. Od 1500 metrů čtverečních by se měl použit stroj se sedadlem pro řidiče, nebot se tak podstatně sníži fyzická zátěž. Pohon je na baterii nebo elekrický proud pomocí kabelu. Podle velikosti plochy jsou možné různé pracovní šířky.

Image

Stroj na čištění silnic

Při čistení vozovek pomocí stroje na čištění silnic je nečistota z povrchu často kropená vodou, aby spojila prach a omezila jeho víření. Vedle všudypřitomného prachu, např. při nánosu sazí, vznikají všechny možné druhy hrubých nečistot např.odpad nebo štěrk. Všechno ostatní musí být zajištěno, aby žádná nekontrolovatelná vegetace nepoškodila povrch vozovky. Stroj na čištění silnic je velký zametací sací stroj, který je ovládán pomocí řidiče. Řidič a kartáč se nacházejí často vpravo, tak aby byla silnice čištěna co nejblíže k obrubníku. Tyto stroje jsou vybaveny sáním velkou nádrží na nečistoty.

Image